نمایندگی سامسونگ

رایج‌ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ + راه حل

یکی از مشکلاتی که برخی کاربران گوشی‌های سامسونگ با آن مواجه می‌شوند، این است که پس از مدتی استفاده از گوشی موبایل، با خاموشی خود به خود آن مواجه می‌شوند. این مشکل می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد؛ از مشکلات سخت‌افزاری گرفته تا ایرادات و باگ‌های نرم‌افزاری. در مقاله امروز قصد داریم تا انواع دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ را مورد بررسی قرار دهیم و بهترین راه حل‌ها را برای آن‌ها معرفی کنیم. تا آخر این مقاله با ما همراه باشید!

رایج‌ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ + راه حل

معمولاً وقتی کاربران با مشکل خاموش شدن خود به خود گوشی مواجه می‌شوند، اولین کاری که انجام می‌دهند، اتصال آن به شارژر است اما همیشه دلیل خاموش شدن گوشی سامسونگ، تمام شدن شارژ یا خالی شدن ناگهانی شارژ نیست. در ادامه انواع مشکلات گوشی‌های سامسونگ در این زمینه را بررسی خواهیم کرد و روش‌های حل این مشکل را آموزش خواهیم داد. اما اگر با هیچ کدام از روش‌های زیر مشکل شما برطرف نشد، می توانید به مراکز تعمیر گوشی مراجعه کنید.

رایج‌ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ

مشکلات سخت‌افزاری خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ

اولین دسته از مشکلاتی که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، مشکلات سخت‌افزاری هستند که باعث خاموش شدن گوشی به صورت ناگهانی می‌شوند. این مشکلات مربوط به قطعات داخلی یا خارجی گوشی هستند و برای حل آن‌ها معمولاً باید قطعه را تعویض یا تعمیر کنید. در ادامه توضیح بیشتری درباره آن‌ها آمده است:

1. معیوب بودن باتری

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که باعث خاموش شدن گوشی سامسونگ به شکل ناگهانی می‌شود، خراب بودن باتری است. همه ما می‌دانیم که این باتری است که انرژی گوشی را تامین می‌کند؛ پس طبیعتاً اگر این قطعه دچار خرابی شود، یکی از نشانه‌های آن، خاموش شدن گوشی خواهد بود.

در گوشی‌های امروزی بر خلاف گوشی‌های قدیمی‌تر، باتری‌ها به صورت پرس‌شده روی گوشی قرار می‌گیرند و نمی‌توان با یک باتری سالم دیگر، دلیل خاموش شدن گوشی را تست کرد. برای تست کردن این که آیا خاموش شدن خود به خود گوشی به دلیل خراب بودن باتری است یا نه، می‌توانید از نشانه سریع خالی شدن باتری وقتی که درصد باتری بالاست، استفاده کنید. برای اطمینان بیشتر هم بهتر است به یک تعمیرکار متخصص برای تعمیر گوشی سامسونگ خود مراجعه کنید.

معیوب بودن باتری

2. خراب بودن شارژر | دلیل خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ

وقتی شارژر گوشی خراب باشد، خاموش شدن گوشی سامسونگ به صورت ناگهانی یک امر طبیعی خواهد بود. با شارژر خراب، باتری به درستی شارژ نخواهد شد. حتی ممکن است برخی مواقع نمایشگر باتری، درصد بالایی را نشان دهد اما چون از شارژر مناسبی استفاده نشده است، به زودی باتری خالی شود. شارژر خراب علاوه بر این که باعث خاموش شدن خود به خود گوشی می‌شود، در طول زمان می‌تواند باعث آسیب به باتری و خراب شدن آن هم بشود.

برای تست خراب بودن شارژر کار خیلی ساده‌ای پیش رو دارید. از یک شارژر که از سالم بودن آن مطمئن هستید، برای شارژ گوشی استفاده کنید. اگر گوشی بدون مشکل شارژ شد و خود به خود خاموش نشد، مشکل گوشی شما از شارژر است و فقط باید شارژر گوشیتان را تعویض کنید.

3. خراب بودن منبع تغذیه گوشی (IC)

از اصلی‌ترین دلایل خود به خود خاموش شدن گوشی سامسونگ، خراب بودن منبع تغذیه گوشی یا همان IC است. منبع تغذیه قطعه‌ای الکترونیکی روی برد گوشی موبایل است که برای تامین برق باتری به کار می‌رود. اگر این قطعه خراب شود، باتری هیچ انرژی در اختیار نخواهد داشت تا با استفاده از آن، گوشی را روشن نگه دارد.

معمولاً وقتی منبع تغذیه خراب می‌شود، گوشی سامسونگ خاموش می‌شود و تا قبل از تعمیر یا تعویض این قطعه، روشن نمی‌شود. برای تشخیص این که دلیل خاموش شدن گوشی سامسونگ شما، خراب شدن IC است یا نه، باید به یک تعمیرکار موبایل مراجعه کنید.

خراب بودن منبع تغذیه گوشی (IC)

4. داغ کردن بیش از حد گوشی سامسونگ

از دیگر علت‌های سخت‌افزاری خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ که باید مراقب آن باشید، بالا رفتن بیش از حد دمای گوشی است. دمای زیاد می‌تواند به قطعات مختلف گوشی آسیب برساند؛ به همین دلیل بعضی گوشی‌ها طوری طراحی شده‌اند تا در صورت داغ شدن بیش از حد گوشی سامسونگ، به صورت خودکار خاموش شوند تا از صدمه دیدن قطعات مختلف گوشی جلوگیری شود.

از عوامل اصلی بالا رفتن دمای گوشی می‌توانیم به قرار گرفتن گوشی در محیط با دمای زیاد، استفاده از کاورهای نامناسب و غیراستاندارد و همچنین استفاده از برنامه‌های زیاد به صورت همزمان اشاره کنیم. اگر این 3 مورد را در نظر داشته باشید و رعایت کنید، به احتمال زیاد گوشی شما هیچ وقت به دلیل دمای بیش از حد، خود به خود خاموش نخواهد شد.

5. خراب شدن ال سی دی گوشی | دلیل خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ

بعضی مواقع ممکن است گوشی سامسونگ خاموش نباشد و شما به اشتباه در این فکر باشید که گوشی سامسونگ شما به صورت ناگهانی خاموش شده است. می‌پرسید کی؟ وقتی ال سی دی گوشی شما بر اثر دلایل مختلف مثل ضربه فیزیکی، نفوذ آب یا مواد شیمیایی و … آسیب ببیند، ممکن است خراب شود و هیچ تصویری را نمایش ندهد؛ بعضی افراد در این حالت فکر می‌کنند که گوشی کلاً خاموش شده و هیچ عملکردی ندارد؛ در حالی که فقط نمایش تصویر توسط ال سی دی با مشکل مواجه شده است.

برای مطمئن شدن از این که گوشی سامسونگ شما به صورت ناگهانی خاموش شده است یا فقط ال سی دی از کار افتاده است، چندین راه وجود دارد اما بهترین راه برقراری تماس با گوشی است. با یک گوشی دیگر به تلفن همراهتان زنگ بزنید؛ اگر صدا یا ویبره‌ای از سمت گوشی مشاهده کردید، می‌توانید به این نتیجه برسید که فقط ال سی دی آسیب دیده است؛ در غیر اینصورت کل گوشی سامسونگ خاموش شده است.

مشکلات نرم‌افزاری

بعد از بررسی مشکلات نرم‌افزاری خود به خود خاموش شدن گوشی سامسونگ و معرفی راه حل برای آن‌ها، نوبت به مشکلات نرم‌افزاری می‌رسد. این مشکلات معمولاً سطحی‌تر هستند و راه حل‌های ساده‌تری دارند.

1. پر بودن فضای ذخیره‌سازی گوشی سامسونگ

یکی از مشکلات نرم‌افزاری که می‌تواند به عنوان دلیل خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ هم شناخته شود، پر بودن حافظه ذخیره‌سازی گوشی است. فضای ذخیره‌سازی گوشی محدود است و وقتی این فضا پر می‌شود، عملکرد گوشی کند و کندتر می‌شود. در برخی مواقع این کندی عملکرد باعث می‌شود قطعات گوشی نتوانند فرایندهای سنگین را پردازش کنند و همین مسئله باعث خاموش شدن گوشی سامسونگ می‌شود.

اگر حافظه گوشیتان بیش از حد پر شده است، برای حل این مشکل ابتدا بهتر است حافظه کش برنامه‌ها را پاک کنید تا بخشی از فضای ذخیره‌سازی آزاد شود. اگر باز هم نیاز به آزادسازی فضا داشتید، می‌توانید فایل‌های خود را به یک فضای ذخیره‌سازی دیگر مثل USB یا یک هارد انتقال دهید. این کار می‌تواند عملکرد گوشی سامسونگ شما را سریع‌تر و از خاموش شدن آن جلوگیری کند.

پر بودن فضای ذخیره‌سازی گوشی سامسونگ

2. مشکلات سیستم عامل اندروید

هر چقدر هم که قابلیت‌های گوشی‌های سامسونگ پیشرفته‌تر می‌شود و قیمت آن‌ها در بازارهای جهانی بالاتر می‌رود، باز هم برخی ایرادات در سیستم عامل آن‌ها دیده می‌شود. با این که سیستم عامل اندروید در گوشی‌های سامسونگ عملکرد بهتری نسبت به گوشی‌هایی مثل شیائومی دارد، اما باز هم خالی از عیب و ایراد نیست و برخی مواقع شاهد خاموش شدن گوشی‌های اندرویدی بدون هیچ دلیلی هستیم.

در مواقعی که می‌بینید عملکرد سیستم عامل اندروید کندتر از همیشه شده، می‌توانید با Reset Factory یا همان بازگشت گوشی به تنظیمات کارخانه این مشکل را تا حدود زیادی حل کنید. فقط یادتان باشد قبل از اقدام برای انجام این کار، از اطلاعاتی که روی گوشی دارید، نسخه پشتیبان تهیه کنید؛ چون با ریست فکتوری، همه اطلاعاتی که روی گوشی دارید، اعم از تصاویر، ویدیوها، برنامه‌ها، مخاطبین و … حذف می‌شوند.

3. وجود ویروس‌ها و بدافزارها روی گوشی سامسونگ

صاحبان گوشی‌های اندرویدی می‌توانند از هر منبعی که بخواهند، برای گوشی خود برنامه‌های مختلف دانلود و نصب کنند. این مسئله دست هکرها و سازندگان بدافزارها را برای کدنویسی مخرب و نفوذ به گوشی‌ها بازتر کرده است. ویروس‌ها و بدافزارها چون معمولاً در پس‌زمینه مشغول فعالیت هستند و از باتری استفاده زیادی می‌کنند، باعث خالی شدن شارژ و خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ می‌شوند.

برای جلوگیری از نصب بدافزارها و خالی شدن شارژ گوشی، برنامه‌های خود را از منابع معتبر دانلود و نصب کنید، قبل از نصب حتما با سیستم امنیتی گوشی، آن‌ها را چک کنید و هر از چند گاهی از بخش عملکرد باتری، برنامه‌هایی را که بیشترین مصرف باتری دارند، پیگیری کنید. با این روش می‌توانید از خاموش شدن گوشی سامسونگ به صورت خود به خود توسط بدافزارها جلوگیری کنید.

4. نصب بیش از حد برنامه در گوشی؛ از دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ

هرچقدر که برنامه‌های بیشتری روی گوشی خود نصب کنید، منابع بیشتری از گوشی برای اجرا و مدیریت آن‌ها مصرف خواهند شد. برای مثال وقتی برنامه‌های زیادی به صورت همزمان در حال اجرا هستند، رم گوشی بیشترین فعالیت را دارد. وقتی مصرف منابعی مثل سی پی یو، رم، هارد و … به حداکثر می‌رسد، این امکان وجود دارد که گوشی سامسونگ خود به خود خاموش شود. به همین دلیل نصب بیش از حد اپلیکیشن‌های کاربردی روی گوشی می‌تواند به عنوان دلیل خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ شناخته شود.

برای جلوگیری از خاموش شدن موبایل سامسونگ به صورت ناگهانی بهتر است برنامه‌های غیرضروری خود را از گوشی حذف کنید و هر وقت به آن‌ها نیاز داشتید، برای نصب مجدد آن‌ها اقدام کنید.

نصب بیش از حد برنامه در گوشی؛ از دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ

5. ناسازگاری گوشی با آپدیت جدید سیستم عامل

یکی دیگر از دلایل خود به خود خاموش شدن گوشی سامسونگ، ناسازگاری گوشی با آپدیت جدید سیستم عامل است. گزارش‌هایی از طرف کاربران شنیده شده است که بعد از آپدیت اندروید به نسخه جدیدتر، گوشی آن‌ها با مشکلاتی از جمله خاموش شدن خود به خود مواجه شده است. در این مواقع باید منتظر آپدیت‌های جزئی بعدی باشید تا این باگ‌ها رفع شوند. البته این ایرادات جزئی هستند و به ندرت در برخی مدل‌های گوشی‌ها رخ می‌دهند.

نتیجه‌گیری

در مقاله امروز رایج‌ترین دلایل خود به خود خاموش شدن گوشی سامسونگ را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین بهترین و ساده‌ترین راه حل‌ها را برای هر یک از آن‌ها معرفی کردیم. اگر با مشکل خاموش شدن گوشی سامسونگ به صورت ناگهانی مواجه هستید، به احتمال زیاد با مطالعه دقیق متن مقاله می‌توانید مشکلتان را رفع کنید. در غیر اینصورت در بخش نظرات سوالتان را مطرح نمایید تا کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن به آن پاسخ دهند. از این که تا پایان این مقاله همراه ما بودید، سپاسگزاریم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-65116453